Ekonomi

2008 krizinin başarılı tahmincisinden ABD’ye yeni uyarı

Pandemi sonrası değişen çalışma biçimleri, salgının etkilerinin tamamen ortadan kalkmasına rağmen belli düzeylerde geçerliliğini korurken, ABD’de ofis piyasasına ilişkin yeni bir uyarı geldi.

Hayman Capital Management Kurucusu Kyle Bass, iş yeri trendleri değiştikçe ve faiz oranları yükseldikçe ABD’de ofis segmentinin zor durumda kalacağını ve bunun bankacılık bölümüne yansıyacağını öngördü.

Bass, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, “Ofis piyasası nedeniyle ABD’deki bankalar 200-250 milyar dolar arasında zarar edecek. “Bankalarda yaklaşık 2 trilyon dolarlık özsermaye olduğu göz önüne alındığında, bu rakam ABD bankacılık özsermayesine yüzde 10’luk bir darbe vurabilir” dedi.

2008 mali krizi öncesinde subprime mortgage kredilerine karşı başarılı bir öngörüde bulunan Bass, ticari gayrimenkul piyasasında kayıp rapor edecek ana segmentin ofis alanları olduğunu belirtti.

Bass’a göre ABD’deki eski ve düşük kaliteli ofis binalarının tasfiye edilmesi gerekecek.

Öte yandan yüksek faiz oranları ve sıkı kredi koşulları emlakçıların işini daha da zorlaştırıyor.

Fed’in faiz oranlarını daha da artırmasını beklemese de fiyatların güçlü kalacağını öngören Bass, “Ücretler konusunda yapışkan bir durumla karşı karşıya kalacağız ve önümüzdeki 6-8 ay içinde ekonominin gerilediğini göreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu