Haber

Kyk Yurdunda Kalan Öğrenciler Odalarını Boşaltmak İstedi… Yurt Yapamıyoruz Hareketi: “Otellerinizi, Saraylarınızı, Boş Evlerinizi Açın”

CEYLAN SAĞLAM

Depremlerin ardından üniversitelerde uzaktan eğitim kararı alındı. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrencilerden odalarını boşaltmaları istendi. Barınamayız Hareketi’nde bazı yurtlarda öğrencilerin dolaplarının kilitlerinin kırıldığı, eşyalarının çöp poşetlerine konularak yurt koridorlarına yığıldığı; Depremi de bizi de mağdur ediyorsunuz. Otellerinizi, saraylarınızı, boş evlerinizi açın” mesajıyla açıkladı.

KahramanmaraşYüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından bugün (11 Şubat) yapılan basın açıklamasında, 6 Şubat’ta İstanbul’un merkezinde meydana gelen ve 10 ili yıkıcı bir şekilde etkileyen depremlerin ardından bahar döneminin tamamlanmasına karar verildiği kaydedildi. 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı yarıyılı uzaktan eğitim ile yapılacaktır.

Karar üzerine Gençlik ve Spor Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı birçok yurtta öğrencilerin odalarının apar topar boşaltılması istendi. Sığınamayız Hareketi’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, öğrencilerin eşyalarının kilitleri kırık dolaplardan alınarak siyah çöp poşetine konduğu görüldü.

“DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN VE AİLESİNİ KAYBEDEN ÖĞRENCİLERİN BULGULARI EVDEN SERGİLİYOR”

Bazı yurtlarda uygulamanın deprem bölgesinde yakınlarını kaybeden öğrencileri de kapsadığı ileri sürüldü. “Barınamıyoruz” paylaşımlarında, “Deprem bölgesinde bulunan, ailesini kaybeden, yol parası olmayan onlarca öğrenci evlerinden atılıyor” denildi.

Hareketin paylaşımında şu ifadeler kullanıldı:

“Öğrencileri yurtlarından atarak sorumluluğunuzdan kaçamazsınız. Derhal otelleri, boş evleri depremzedelere açın, yurtlara değil.”

“Alınamayan sorumlulukların bedelini öğrenciler ödüyor. Biz de soruyoruz. Bu devletin oteli yok mu?”

“Deprem mağdurlarını ve bizi mağdur ediyorsunuz. Otellerinizi, saraylarınızı, boş evlerinizi açın. Bizi yurtlarımızdan çıkaramazsınız.”

“Bir şikayeti başka bir şikayetle çözemezsiniz.”

“Yurtlarımızı değil, otellerinizi boşaltın. Depremzede ve öğrencileri mağdur etmeyin.”

“Yazık değil mi bu çocuklara”

Pandemi sürecinde alınan uzaktan eğitim kararı ile yurtlarda kalan öğrenciler birebir zorluklarla karşı karşıya kaldı. Yurt dışından gelen ve karantinaya alınmasına karar verilen kişiler, öğrencilerin yaşadığı KYK yurtlarına yerleştirildi.

CHP Yoksulluk Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo, “Yazık değil mi, belki bu çocukların şimdi parası yok, zaten geçinmekte zorlanıyorlar, belki gidecek yerleri yok, belki ikisi de. çalışıp, ders çalışıyorlar, belki de yalnızlar…”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Okulları kapatmayın, kapatmayın. Covid’de gençlerimizin ruh sağlığı bozuldu. Gençlerimizi daha fazla mağdur etmeyelim. Yapmayın. Bize sadece gençlerimiz kaldı.”

Kaynak: ANKA / Güncel

haber-artova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu