Haber

Türkmenistan’da Atatürk’ü Anma Töreni Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85. yıl dönümünde Türkmenistan’da törenle anıldı.

Başkent Aşkabat Atatürk Parkı’nda düzenlenen törene Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral, Aşkabat Belediye Başkan Yardımcısı Bayrammurat Gurbanov, Aşkabat Türkmen-Türk Okulu öğretmen ve öğrencileri, ülkedeki Türk vatandaşları ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal ve Türkmenistan İstiklal Marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Büyükelçi Oral, Atatürk’ün üstün insani ve liderlik vasıflarının yanı sıra, zamanının ötesinde bir deha olduğunu, milleti yüceltmeyi başardığını söyledi. Umudun tükendiğinin sanıldığı bir dönemde millet ayağa kalktı.

Atatürk’ün, “milletin kaderini ancak millet belirleyecektir” inancını aşılayarak, harap olmuş bir ülkenin morali bozulan fertlerine umut ve güç verdiğini belirten Oral, “Milletinden aldığı destekle ‘En büyük eserim’ .’ Adını verdiği modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu” dedi.

Oral, Türkmenistan’da kendi adını taşıyan parkta Atatürk’ü sevenleriyle ve kardeş Türkmen devletinin temsilcileriyle birlikte anmanın büyük bir mutluluk olduğunu kaydetti.

Törende parktaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu